Рослинний і тваринний світ Євразії


Тема. Рослинний і тваринний світ Євразії.
Мета: продовжувати роботу над формуванням умінь працювати з картою; сформувати уявлення про різноманітність рослинного і тваринного світу Євразії; розвивати пізнавальний інтерес, уміння самостійно працювати з додатковою літературою; виховувати спостережливість, любов до природи.
Форма проведення: заочна подорож.
Обладнання: фізична карта півкуль, фізична карта Євразії, ілюстрації, гербарії, слайди, відеоролики, роздавальний матеріал.
                                                                    Хід уроку
I. Організація класу. Психологічна хвилинка.
 Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий,
Гостей багато завітало.
Аж світліше в класі стало.
Тож до гостей поверніться,
Їм ласкаво посміхніться,
Привітайтесь: «Добрий день».
І тепер часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
II. Оголошення теми уроку.
-         Сьогодні ми здійснимо заочну подорож по материку, який вивчили на попередньому уроці. Дізнаємось про … А про що ми дізнаємось ви розповісте самі. Ви були поділені на групи і кожна група отримала завдання. ( Група географів, біологів, зоологів). Розпочнемо  з півдня чи з півночі? А який тепловий пояс знаходиться на півночі?

III.  Фенологічне спостереження.
-         Щоб відправитись у подорож, ми повинні дізнатися чи дозволять нам  погодні умови подорожувати. Тому заслухаємо повідомлення учня-синоптика.
Вправа «Мікрофон».
-         Погода дозволяє нам вирушити у подорож, то ж поїхали.

IV.  Заслуховування повідомлень дітей, підготовлених дома ( з демонстрацією географічних карт, ілюстрацій, слайдів ).

V. Фізкультхвилинка «Євразія».
      Ми з-за парт дружненько встали,
      Разом пофантазували. ( Учні рівно стають біля парт і роблять коловорот руками.)
      Материк, де ми живемо, ( Похитують головою.)
      Розказав би нам напевне: ( оплески над головою.)
      «Звуть мене Євразія, ( кроки на місці.)
      Я – Європа й Азія. ( Нахили тулуба праворуч-ліворуч.)
      Всі чотири океани –  ( змахи руками. )
      Під моїми берегами». ( Діти присідають – підводяться. )
      Тож Євразію вивчаймо – на місця свої сідаймо. ( Крокують і сідають.)
     
VI.  Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Робота в групах. Тести.
ü Найвищі гори Євразії та світу:
а) Карпати;   б) Альпи;  в) Гімалаї.
ü Найвища точка Євразії – гора:
а) Ельбрус;   б) Монблан;    в) Джомолунгма.
ü Найглибше озеро Євразії та світу:
а) Каспійське море;    б) Байкал;    в) Ладозьке.
ü Найбільше озеро Євразії та світу:
а) Байкал;  б) Каспійське море;    в) Балхаш;   г) Аральське море.
ü Яка з названих тварин не проживає в Європі?
а) Тигр;  б) Вовк;    в) Дятел;    г) Білка.
ü Межею між Європою та Азією є:
а) Уральські гори;  б) Карпати;    в) гора Джомолунгма.
ü У холодному поясі Євразії живе:
а) Полярна сова;   б) Благородний олень;   в) Верблюд.
ü Тигри живуть (підкреслити) в (Європі, Азії), змії – в (тундрі, пустелях).
ü Яка із цих рослин росте у жаркому поясі Євразії?
а) Клен;   б) Орхідея;    в) Саксаул.
ü Які океани омивають Євразію?_____________________________
_______________________________________________________.
ü Назва річки Хуанхе означає                                                               .
ü Тільки в Євразії живуть  ________________.
2.     Гра «Так чи ні»
*                    Назва материка Євразія походить від двох частин світу «Європа» та «Азія». Так чи ні?
*                    Євразія – не найбільший материк на Землі. Так чи ні?
*                    Євразія знаходиться у північній півкулі та не омивається всіма океанами земної кулі. Так чи ні?
*                    На материку Євразія знаходиться наша держава Україна. Так чи ні?
*                    Рослинний та тваринний світ Євразії не багатий і не різноманітний. Так чи ні?
*                    У Євразії ростуть сосни, ялини, дуби, ягідні чагарники, кипариси, маслинові дерева. Так чи ні?
*                    У тундрі, тайзі, степах мешкають олені, ведмеді, вовки. Так чи ні?
*                    На півдні Євразії живуть слони, тигри, панди. Так чи ні?
*                    Клімат Євразії дуже одноманітний. Так чи ні?
*                    У Євразії знаходиться найглибше озеро світу – Байкал. Так чи ні?
*                    У Євразії дуже багато річок та озер. Так чи ні?
*                    Більша частина материка Євразія розташована у східній півкулі. Так чи ні?
3.     Перегляд відео « Цікаві факти про життя тварин Євразії»
-         Хто зайвий?  ( Дельфін. )
-         Що,  із того що ви почули,  вам було відомо? ( Про зайця, про оленя.)

           4. Гра «Подорож рідним краєм».( Я говорю, а діти зображують.)                                                                          
-  Зараз ми перетворимося на мандрівників, які йдуть у похід по рідному краю. Надягаємо рюкзаки, беремо фотоапарати, кінокамери – і в путь. Крокуємо весело, дружно, раз-два, раз-два! Уважно дивимося навкруги. Бачимо в небі журавля. Він летить, широко розправивши крила й розмахуючи ними. Фотографуємо його, знімаємо на кінокамеру. Крокуємо далі. Раз-два, раз-два! Ой, зупиніться, подивіться під ноги: хто там сидить у траві? Жабка! Присіли, подивилися на неї уважно. Жабка нас злякалася й пострибала кудись. Спереду річка. Сіли в човен, дружно веслуємо. Раз гребок, два гребок! Спереду по курсу дивний будиночок. Це будиночок бобра. Вмощуємось за парти.
5.     Хвилинка-цікавинка.
-   Послухайте вірш-загадку й приготуйтесь дати відповідь на запитання: «Скільки птахів прилетіло?»
-         Глянь, до нас, хоч дальня путь,
Бусол з Африки прибув.
Йде бузько – чалап-чалап,
Спритно ловить дзьобом жаб,
Чорногуз летить на став –
Може, рибний день настав?
Бусол діточкам обід
Носить у гніздо як слід.
Наш лелека у блакить
В теплий вирій полетить.
( Слухаю відповіді дітей і уточнює, що бусол, бузько, чорногуз, бусел, лелека – це різні назви одного й того самого птаха – лелеки. )
-          А де мешкає лелека?
-          А як називають його в нашій місцевості?

6.     Перегляд відео «Природні дива Євразії».
( Коментую чим  дивовижні ці тварини. )
-         Рафлезія Арнольді – рослина-паразит, має найбільші квіти, цвітуть 3 дні, смердить гнилим м’ясом.
-         Велика панда – називають бамбуковий ведмідь, 14 – 16 год на день їсть бамбук, не впадають у сплячку, 6 пальців, влітку від спеки втікають високо у гори.
-         Бамбук – швидкозростаюча деревоподібна рослина ( за день до 1 метра ), міцний як сталь. Цвіте 1 раз на 100 років.
-         Мякотіла черепаха – в основному водний спосіб життя, не має панцира.
-         Чубатий олень – має чубчик до 17 см, який ховає невеличкі ріжки; самці мають ікла.
-         Береза Шмідта – названа на честь вченого Ф. Шмідта ( який її знайшов ), залізна береза, най довговічніша  - живе до 400 років.
-         В яких природних поясах  ми їх зустрічаємо?

VII.  Рефлексія. Підсумок уроку.
       Гра «5речень».                                                      

VIII.  Домашнє  завдання.
      Читання з позначкою.


Немає коментарів:

Дописати коментар